Hantle żeliwne czy bitumiczne? Jakie wybrać? 0
Hantle żeliwne czy bitumiczne? Jakie wybrać?

Jakie hantle będą odpowiednim wyborem na początek? Czy warto dołożyć do hantli żeliwnych? Czym różnią się hantle żeliwne od hantli bitumicznych? Wszelkie informacje o zestawach hantli znajdziesz w poniższym artykule.

 

Hantle żeliwne

Hantle wykonane z żeliwa. Żeliwo jest materiałem, który świetnie nadaje się do wykonywania hantli żeliwnych. Ze względu na niską ilość wymaganego materiału do wykonania obciążeń żeliwnych, talerze żeliwne mogą być niedużych wymiarów, zarówno mowa tutaj o średnicy talerza, ale i o jego grubości. Żeliwo jest materiałem, który posłuży na wiele lat. Kupno hantli żeliwnych jest inwestycją długoterminową, gdyż nie ulegną one zniszczeniu, korozji czy też uszkodzeniu z powodu biegnącego czasu. Żeliwo jest praktycznie tworzywem niezniszczalnym podczas ćwiczeń. Niestety jednak przy korzystaniu z hantli zeliwnych należy uważać podczas ich zdejmowania z gryfu, gdyż ich wytrzymałość może być utrapieniem dla naszych podłóg w domach, ale i na to jesteśmy w stanie zaradzić :). Dla zwiększenia bezpieczeństwa podczas korzystania z hantli żeliwnych polecamy zapoznanie się z naszą ofertą maty treningowej, która nie tylko pozwoli osiągnąć większe bezpieczeństwo, ale i poprawi wygodę oraz komfort ćwiczeń. Świetnym przykładem takiego zestawu hantli żeliwnych mogą być hantle żeliwne 2x10kg.

 

 Hantle żeliwne różnica    Przykładowy zestaw hantli żeliwnych z obciążeniami żeliwnymi

 

Hantle bitumiczne

Hantle bitumiczne składają się z obciążeń bitumicznych czyli takich, które wypełnione są masą bitumiczną, a pokryte tworzywem sztucznym. Obciążenia bitumiczne są z reguły polecane dla osób mniej doświadczonych, zaczynających przygodę z ćwiczeniami siłowymi ze względu na większe bezpieczeństwo w przypadku upadku hantli bitumicznych na podłogę. Dzięki pokryciu tworzywem sztucznym hantle kompozytowe nie wyrządzą tak dużych szkód, dzięki amortyzacji uzyskanej z pokrycia obciążeń kompozytowych tworzywem sztucznym. Obciążenia bitumiczne zastosowane w hantlach bitumicznych są także większe, niż te zastosowane w hantlach żeliwnych. Ich różnica w rozmiarze to przede wszystkim grubość talerzy. Zestaw hantli bitumicznych składa się z obciążeń bitumicznych, gryfów metalowych lub gryfów z tworzywa, zacisków typu nakrętka lub zacisków sprężynowych. Bardzo dobrym przykładem zestawu hantli bitumicznych są hantle bitumiczne 2x10kg SP.

 

  hantle bitumiczne 2x10kg sp złożone      hantle bitumiczne 2x10kg sp

 

Główne różnice między zestawami hantli żeliwnych oraz bitumicznych:

 

1. Rozmiar.

Hantel żeliwny jest mniejszy i bardziej "kompaktowy", niż hantel bitumiczny. Największą rozbieżnością rozmiarową pomiędzy tymi typami hantli jest na pewno grubość talerzy. Talerz bitumiczny jest szerszy, niż talerz żeliwny. Oznacza to więc, że obciążenie żeliwne zajmuje mniej miejsca, niż obciążenie bitumiczne.

 

2. Cena.

Zestaw hantli bitumicznych jest tańszy, niż zestaw hantli żeliwnych. Różnica ceny polega na zastosowanym materiale, który został wykorzystany przy produkcji obciążeń do hantli. W przypadku talerzy żeliwnych jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje się żeliwo, materiał który jest bardzo wytrzymały, "kompaktowy" (nie potrzeba dużych ilości, aby osiągnąć odpowiednią wagę obciążenia żeliwnego). W przypadku talerzy bitumicznych przy produkcji wykorzystuje się mieszankę wypełniacza, lepiszcza oraz kruszywa, a wszystko to znajduje się w tworzywie sztucznym.

 

3. Bezpieczeństwo.

Hantle bitumiczne są bezpieczniejsze w przypadku korzystania z nich w warunkach domowych, dzięki pokryciu tworzywem sztucznym w przypadku spadku obciążeń bitumicznych na podłogę, uderzenie powinno zostać zamortyzowane. Natomiast sprawa wygląda nieco inaczej, jeżeli chodzi o hantle żeliwne. Żeliwo czyli materiał wykorzystany do produkcji obciążeń żeliwnych jest metalem twardym, który przy upadku może spowodować pewne szkody. Jednakże takie "szkody" można zniwelować poprzez dokupienie maty do ćwiczeń, która przynajmniej częściowo zamortyzuje upadek hantli żeliwnych. (Mata do ćwiczeń).

 

4. Trwałość.

Porównując zestaw hantli żeliwnych oraz zestaw hantli bitumicznych możemy stwierdzić, że hantle żeliwne, w których zastosowane są obciążenia wykonane z żeliwa są trwalsze, niż hantle bitumiczne, w których mamy obciążenia wykonane z masy bitumicznej. Hantle żeliwne są na pewno zakupem na wiele lat ze względu na trwałość tworzywa, z którego są wykonane.

 

Podsumowanie

Podsumowując, jakie hantle należy wybrać? Niestety nie jesteśmy w stanie stwierdzić tego jednogłośnie. Zarówno hantle żeliwne, jak i hantle bitumiczne posiadają swoje wady oraz zalety. Uważamy, że zestaw hantli bitumicznych bardziej nadaje się w przypadku osób początkujących, które nie mają obycia z dużymi ciężarami. Zestaw hantli żeliwnych zaś jest na pewno zakupem, który posłuży przez bardzo długi okres czasu, lecz wymaga on większej uwagi podczas ćwiczeń.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą:

hantle żeliwne

hantle bitumiczne

obciążenia żeliwne

obciążenia bitumiczne

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.