Hantle regulowane jest to rodzaj sprzętu sportowego, który wykorzystywany jest w celu wykonywania ćwiczeń siłowych w domowych oraz profesjonalnych siłowniach. Jak sama nazwa wskazuje hantle regulowane pozwalają na regulację ciężaru. Dodatkowo hantle regulowane występując w różnych wariantach wagi całego hantla. Oznacza to, że kupując na przykład hantle 2x20 kg nie jesteśmy ograniczeni do ćwiczeń przy wykorzystaniu jednego hantla o wadze 20 kilogramów na rękę. Możemy zmniejszyć ciężar, lub po dokupieniu obciążeń, zwiększyć go w celu odpowiedniego doboru ciężaru do wykonywanego ćwiczenia lub naszego stopnia zaawansowania. Hantle regulowane możemy podzielić ze względu na ich budowę: hantle regulowane z osobnymi elementami - są to hantle, w których wszystkie elementy tworzą ze sobą hantel, natomiast osobno są różnymi sprzętami sportowymi jak na przykład obciążenie, gryf krótki do hantli.
Dodatkowo hantle regulowane mogą zostać podzielone ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, żeliwne hantle regulowane, bitumiczne hantle regulowane. Zestaw hantli regulowanych jest świetnym wyborem dla ludzi, którzy nie chcą kupować dziesięciu różnych hantli stałych w celu wykonywania różnych ćwiczeń siłowych.

HANTLE REGULOWANE

Hantle regulowane a trening w domu?

Hantle regulowane są to hantle składające się z obciążenia, gryfów krótkich do hantli oraz zacisków śrubowych lub sprężynowych. Te składowe tworzą zestaw hantli regulowanych czyli sprzęt sportowy wykorzystywany do treningu siłowego, fitnessu oraz nawet podczas ćwiczeń u fizjoterapeuty. Hantle regulowane jak sama nazwa wskazuje pozwalają na regulację ich wagi poprzez odjęcie lub dołożenie obciążeń na gryfie. Oznacza to, że kupując na przykład hantle żeliwne 2x20 kg nie jesteśmy zmuszeni ćwiczyć ciężarem rzędu 20 kilogramów na jedną rękę, a może odjąć obciążenia i ćwiczyć nawet minimalną wartością czyli 3 kg na rękę. Zestaw hantli regulowanych jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich ćwiczących, zarówno tych doświadczonych, jak i początkujących. Dzięki regulacji ciężaru możemy dostosować hantle regulowane do odpowiedniego ćwiczenia, bez konieczności kupowanie nowego sprzętu sportowego w celu obniżenia wagi hantli. Dodatkowo gdy ciężar w hantlach regulowanych już nam nie wystarcza, możemy zaopatrzyć się w dodatkowe obciążenia, które dołożymy do hantli regulowanych w naszych domach. Należy tylko pamiętać o doborze odpowiedniej średnicy otworu.

  • Hantle regulowane świetnie sprawdzą się podczas treningu w naszej domowej siłowni. Dzięki właściwościom podanym wyżej zestaw hantli regulowanych nie będzie wymagał tak dużo miejsca jak na przykład stojak z różnymi wagami hantli. Dodatkowo hantle regulowane pozwolą nam na wykonywanie innych ćwiczeń przy ich użyciu, niż hantle stałe. 

 Hantle regulowane czy hantla regulowana, hantel regulowany- co wybrać?

  1. Hantle regulowane jak już wspominaliśmy wyżej jest to inaczej zestaw hantli regulowanych, których ciężar możemy dostosować poprzez odjęcie lub założenie dodatkowych obciążeń na gryf krótki do hantli. Taki zestaw hantli składa się z dwóch sztuk hantli regulowanych.
  2. W przypadku nazewnictwa: "hantla regulowana" lub "hantel regulowany" sprawa jest stosunkowo prosta - jest to dokładnie ten sam produkt, jedyna różnica to nazwa, którą można stosować zamiennie. Hantel regulowany lub inaczej hantla regulowana to nic innego jak jeden element zestawu hantli regulowanych. Jest to jedna sztuka hantli składająca się z gryfu krótkiego do hantli, obciążenia oraz zacisków śrubowych lub sprężynowych.
  3. No dobrze, wiemy już czym są hantle regulowane, a czym hantla regulowana lub inaczej hantel regulowany, ale co wybrać? Jeżeli naprawdę interesujemy się tematem ćwiczeń lub po prostu chcemy zachować dobre zdrowie powinniśmy pomyśleć nad regularnymi treningami. Wybór zależny jest od wyznaczonego przez nas celu, jeżeli chcemy osiągnąć duże wyniki siłowe, lepszym wyborem będzie zestaw hantli regulowanych, czyli dwie sztuki. Jeżeli zaś chcemy wykonywać ćwiczenia na przykład z zakresu fitnessu, prawdopodobnie wystarczy nam jedna hantla regulowana.

Jakie ćwiczenia wybrać z hantlami regulowanymi?

Ćwiczenia z hantlami regulowanymi mogą być bardzo rozmaite, zestaw hantli regulowanych pozwala na dobranie odpowiedniej wagi do wykonywanego ćwiczenia, dzięki czemu różnorodność ćwiczeń, które możemy wykonywać jest bardzo duża. Dzięki zestawowi hantli regulowanych możemy wykonywać ćwiczenia praktycznie na każdą partię mięśni w naszym ciele. Możemy ćwiczyć:

  • biceps,
  • triceps,
  • mięśnie brzucha,
  • mięśnie pleców,
  • mięśnie nóg,
  • barki.

Oczywiście każde ćwiczenie trzeba wykonywać z odpowiednią techniką, dzięki czemu będziemy ćwiczyć dokładnie tę partię mięśniową, którą chcemy.

Przykładowe ćwiczenia z hantlami regulowanymi:

1. Ćwiczenie na plecy - stań w lekkim rozkroku, pochylony do przodu o około 45 stopni. Chwyć jedną hantle prawą ręką, oprzyj lewą rękę o na przykład krzesło lub stolik. Ręka z hantlą powinna znajdować się także w kącie 45 stopni przed Tobą (wyprostowana ręka). Wykonaj prosty ruch ręki, w której trzymasz hantle - przyciągając hantle do swojego barku. Wykonaj ćwiczenie do momentu, aż poczujesz spięcie pleców w okolicy łopatek. Wróć powoli do pozycji wyjściowej, wykonaj 10 powtórzeń i zmień rękę.

2. Ćwiczenie na biceps - stań prosto, chwyć hantle regulowane w obie dłonie, opuść ręce wzdłuż ciała, następnie wykonaj naprzemienny ruch lewej i prawej ręki z hantlami w kierunku odpowiedniego barku. Po czym opuść rękę powoli w dół.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.