Hantle żeliwne – są to przyrządy / sprzęty sportowe wykorzystywane do treningu siłowego, najczęściej na siłowniach, zarówno profesjonalnych, jak i tych domowych. Hantle zeliwne czy jak się przyjęło je często nazywać – zestaw hantli żeliwnych składają się z obciążenia żeliwnego, metalowych gryfów krótkich do hantli oraz zacisków śrubowych. Ilość obciążenia żeliwnego na hantli zależy przede wszystkim od wybranego zestawu hantli. Waga może zaczynać się od 1x5 kg (pojedynczy hantel żeliwny) i sięgać, aż do 2x50 kg (dwie hantle żeliwne w zestawie). Metalowe gryfy krótkie do hantli jakie występują w zestawach hantli regulowanych mogą zaczynać się od 36 cm długości, a kończyć na 45 cm. Dodatkiem do każdego zestawu są oczywiście gwintowane zaciski śrubowe, które zapewniają komfort oraz bezpieczeństwo podczas ćwiczeń, dzięki czemu mogą się Państwo skupić na ćwiczeniach w stu procentach. Hantle żeliwne to gwarancja świetnie wyglądającego i spełniającego swoją rolę sprzętu sportowego na lata. Wykonanie z żeliwa nadaje im właściwości, dzięki którym są praktycznie niezniszczalne.

HANTLE ŻELIWNE

  • nowość

Hantle żeliwne - wady i zalety

Na wstępie powinniśmy określić krótko czym tak naprawdę są hantle zeliwne. Jest to sprzęt sportowy, który wykorzystują użytkownicy siłowni na całym świecie w każdej kategorii zaawansowania. Dzięki temu, że hantle są regulowane, pozwalają one na dobranie odpowiedniej wagi do doświadczenia użytkownika. Zestaw hantli żeliwnych wykonany jest jak sama nazwa wskazuje - z żeliwa. Dzięki zastosowaniu takiego materiału mają Państwo pewność, że sprzęt posłuży przez lata i zachowa swoje pierwotne właściwości. Jak każdy produkt jednak posiada on swoje wady i zalety, na szczęście zalet jest o wiele więcej, niż wad i przemawiają one na bardzo dużą korzyść hantli żeliwnych.

Wady:

  • Mniejsze bezpieczeństwo - niestety hantle żeliwne z reguły są mniej bezpieczne, w porównaniu do na przykład hantli bitumicznych, dla naszych podłóg. W przypadku upadku obciążenia żeliwnego na posadzkę, podłogę drewnianą itp. może dojść do szkód, które trzeba będzie naprawić. Na szczęście na tę wadę jest sprawdzony sposób, a mianowicie - mata treningowa, dzięki temu produktowi upadek obciążenia żeliwnego na podłogę zostanie, chociaż częściowo, zamortyzowany.
  • Cena - hantle zeliwne są zestawem hantli, który zazwyczaj ma wyższą cenę, niż hantle bitumiczne, czy stalowe. Należy jednakże, że z wyższą ceną idzie w parze wyższa jakość.

Zalety:

  • Materiał - jak już wcześniej wspomnieliśmy wykonanie z żeliwa pozwala hantlom żeliwnym zachować swój świetny wygląd oraz właściwości przez wiele lat.
  • Rozmiar - zestaw hantli żeliwnych jest kompaktowy, dzięki czemu jest świetnym rozwiązaniem dla siłowni domowych ponieważ nie zabiera wiele miejsca.
  • Maksymalizacja ciężaru - jest to poniekąd punkt związany z rozmiarem. Dzięki zastosowaniu materiału jakim jest żeliwo, możemy wykorzystać mniejszy rozmiar talerzy żeliwnych przy maksymalnej wadze. Oznacza to, że talerze są nie tylko mniejsze, ale często cięższe, niż w innych zestawach.
  • Rozbudowa zestawu - dzięki małym rozmiarom ciężarów możemy bezproblemowo dołożyć kolejne talerze żeliwne do hantli w celu stałego progresu w ćwiczeniach.

Hantel żeliwny czy zestaw hantli żeliwnych?

Użytkownicy siłowni, którzy chcą stworzyć własną, domową siłownię często zastanawiają się nad tym czy zdecydować się na jeden hantel żeliwny, czy też na zestaw hantli żeliwnych, który zawiera dwie sztuki. Przede wszystkim w takiej sytuacji brane są pod uwagę następujące czynniki: budżet, powierzchnia, na której możemy wykonywać ćwiczenia przy użyciu sprzętu sportowego oraz rodzaj ćwiczeń, które planujemy wykonywać.

Zacznijmy od tematu budżetu, wiadomo że hantla żeliwna (1 sztuka) będzie wyborem tańszym. Trzeba w tym miejscu pamiętać, że w przypadku zestawu hantli zeliwnych są to dwie hantle, dokładnie takie same jak pojedyncza hantla. W dłuższym okresie czasu uważamy, że wybór zestawu hantli żeliwnych jest odpowiednim wyborem dla ludzi, którzy chcą stale progresować i siłownia to ich hobby, które wymaga wielu poświęceń i pracy. Pojedynczy hantel żeliwny polecany jest osobom, które wykonują ćwiczenia sporadycznie lub są w stanie rozłożyć ciężar jednej hantli podczas wykonywania ćwiczeń na partie mięśniowe po równo.

Kolejnym punktem jest powierzchnia, akurat w przypadku hantli żeliwnych nie jest to czynnik najważniejszy ponieważ są one kompaktowe, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca. Oczywiście pojedyncza hantla żeliwna zajmie mniej miejsca, niż zestaw hantli żeliwnych, ale nie będzie to aż tak zauważalna zmiana.

Ostatnim czynnikiem, na który warto jednak spojrzeć jest rodzaj ćwiczeń i to jak je wykonujemy. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że pojedyncza hantla żeliwna nie pozwala na trening na przykład dwóch rąk w jednym czasie, jedna będzie bezczynnie czekać, aż druga zostanie przećwiczona, oczywiście możemy zmieniać rękę po każdym ruchu treningowym. Uważamy jednak, że zestaw hantli żeliwnych jest wygodniejszy przy ćwiczeniach, które wymagają ruchów dwoma partiami mięśni.

Co w takim razie polecamy? Uważamy, że nie ma jednogłośnego zwycięscy, aczkolwiek zestaw hantli zeliwnych (regulowanych) będzie wyborem trafniejszym w dłuższym okresie czasu, ze względu na komfort podczas ćwiczeń.

Zestaw hantli żeliwnych - jak wybrać?

Wybór odpowiedniego zestawu hantli zeliwnych jest mocno indywidualny. Przede wszystkim to jaki zestaw wybierzemy powinno zależeć od tego jakie są nasze cele, które chcemy osiągnąć, czy chcemy progresować z siłą i zwiększać wagę hantli żeliwnych, czy też wystarczy nam lekki ruch kilka razy w tygodniu dla zachowania zdrowia i smukłej sylwetki. Zależy też od naszego zaawansowania, które posiadamy na siłowni, czy po prostu przy ćwiczeniach siłowych. Należy pamiętać, aby nie przeceniać swoich możliwości, wykonywać ćwiczenia odpowiednim (najczęściej wagowo) sprzętem oraz uważać na swoje bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Hantle żeliwne jakie możemy wybrać różnią się głównie liczbą talerzy żeliwnych (obciążeń żeliwnych) na gryfach metalowych, które także mogą występować w kilku długościach. Najlżejszy zestaw hantli żeliwnych to zazwyczaj hantle żeliwne 2x5 kg (zestaw 10kg), który zapewnia 5 kilogramów ciężaru na każdą rękę. Najcięższym, zaś zestawem hantli zeliwnych jest zestaw 2x50 kg (zestaw 100kg). Im większa ilość krążków żeliwnych tym dłuższy gryf, który musi mieć miejsce na pomieszczenie obciążenia. Jak wybrać zestaw hantli żeliwnych? Tak jak wspominaliśmy, określcie Państwo swój stopień zaawansowania, cele i odpowiednio dostosujcie ciężar hantli, pamiętając oczywiście, że nasze zestawy są regulowane, dzięki czemu można wybrać większy zestaw, a korzystać tylko z części obciążeń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.