Obciążenie - sprzęt sportowy zwany często talerzami, krążkami, który najczęściej jest składową innych przyrządów sportowych jak na przykład hantle. Obciążenie jest także świetnym sprzętem do wykonywania ćwiczeń tylko przy jego użyciu. Obciazenie możemy podzielić ze względu na materiał wykorzystany do ich wyprodukowania na: obciążenie żeliwne, obciążenia bitumiczne, obciążenie stalowe. Każdy rodzaj obciążeń dodatkowo dzieli się wewnętrznie ze względu na średnicę otworu na przykład 28,5 mm oraz 30,5 mm. Obciążenia wykonane z różnych materiałów posiadają swoje wady i zalety oraz specyficzne właściwości. Obciążenie żeliwne wykonane jest jak sama nazwa wskazuje - z żeliwa, dzięki czemu zachowują swoje właściwości oraz wygląd przez wiele lat. Dodatkowo są one mniejsze, niż obciążenia bitumiczne, czy stalowe. Są one jednym z najpopularniejszych wyborów do domowych / profesjonalnych siłowni. Obciążenia, które wykonane są z masy bitumicznej są większe, ale bezpieczniejsze dla naszych podłóg, w przypadku ich upadku na na przykład posadzkę nie dojdzie do dużych szkód, dzięki zastosowaniu powłoki sztucznej. Obciążenia wykonane ze stali także są spore rozmiarowo, dodatkowo ich powłoka zewnętrzna musi być bardzo dobrze zabezpieczona, w przeciwnym razie mogą zacząć rdzewieć.

OBCIĄŻENIE

Obciążenie do sztangi - ile kupić?

Wybór odpowiedniej wagi obciążenia powinien być oparty głównie o czynniki takie jak zaawansowanie użytkownika, cel ćwiczeń, rodzaj obciążeń. Zacznijmy od zaawansowania użytkownika, obciążenie do sztangi w większej ilości będzie wybierane przez stałych bywalców siłowni oraz osoby ćwiczące od dłuższego czasu. Wymagają one większej ilości obciążeń ze względu na progres siłowy, który chcą osiągnąć. Osoby mniej zaawansowane wybiorą zazwyczaj mniejsza ilość obciążeń do sztangi ponieważ chcą na przykład zaznajomić się z ćwiczeniami siłowymi. Z tym punktem łączy się od razu cel ćwiczeń, w przypadku zaawansowanych ćwiczących jest to głównie progres siłowy oraz poprawa wyglądu sylwetki i budowa mięśni. Kolejnym celem mogą być ćwiczenia wytrzymałościowe, które wymagają często dodatkowego obciążenia. Obciążenia do sztangi mogą być także wykorzystywane przy wykonywaniu ćwiczeń fitness. Ostatnim punktem jest rodzaj obciążeń. Obciążenie do sztangi będzie na pewno zależne od wybranego materiału, z którego są one wykonane. W przypadku obciążeń żeliwnych będzie można wybrać mniejszą ich ilość ponieważ w mniej rozmiarowych talerzach znajduje się duża liczba kilogramów ciężaru. Kontrastem są obciążenia bitumiczne, których rozmiar jest odpowiednio większy (przede wszystkim grubość talerza bitumicznego) i, aby osiągnąć odpowiednią wagę potrzeba ich większej ilości.

Obciążenie talerz krążek kierownica - jak wybrać?

Obciążenie zwane często talerzem (talerzami) lub krążkiem (krążkami) to świetny wybór sprzętu sportowego z kategorii obciążenia, zarówno dla nowych użytkowników siłowni, jak i zaawansowanych ćwiczących. Przy wyborze odpowiedniego obciążenia powinniśmy kierować się przede wszystkim jakością produktu, czyli jego odpowiednim, profesjonalnym wykonaniem. Obciążenia żeliwne mają bardzo dużą wytrzymałość, są świetnym sprzętem sportowym, który posłuży przez wiele lat zachowując przy tym swoje pierwotne właściwości. Kolejnym czynnikiem wpływającym na wybór obciążeń będzie na pewno rozmiar krążków. Talerze żeliwne są kompaktowe, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca. Krążki żeliwne możemy podzielić ze względu na wagę (1,25kg; 2,5kg; 5kg; 10kg; 20kg), średnicę otworu (28,5mm; 30,5mm) oraz ze względu na to, czy są to talerze pełne czy też TRIGRIP, które potocznie nazywane są kierownicami (obciążenie żeliwne kierownica). Tripgrip (talerz kierownica) jest świetnym rozwiązaniem w przypadku częstych zmian obciążenia na sztandze/gryfie, zastosowanie potrójnego chwytu pozwala na wygodną zmianę obciążenia oraz łatwe jego przenoszenie.

Jakie ćwiczenia z obciążeniem?

Ćwiczenia jakie możemy wykonywać na siłowni, czy też w warunkach domowych mogą być bardzo rozmaite. Przede wszystkim obciążenie łączone jest z reguły z innymi sprzętami sportowymi jak na przykład sztangi, gryfy, maszyny siłowe (głównie na profesjonalnych siłowniach). Jednakże możliwe jest także wykonywanie ćwiczeń przy użyciu samych obciążeń. W przypadku połączeń z gryfami krótki do hantli możemy wykonywać ćwiczenia na biceps, triceps, barki, mięśnie brzucha i wiele innych. W przypadku samego obciążenia nasze ćwiczenia także mogą obejmować szeroką gamę partii mięśniowych.

Przykładowe ćwiczenia z obciążeniem:

  1. Chwyć talerz, z odpowiednio dobraną wagą pod siebie, obiema rękami. Unieś talerz talerz nad głowę do pełnego wyprostu rąk. Opuść powoli krążek z powrotem w dół utrzymując wyprostowanie rąk. Powtórz ćwiczenie.
  2. Połóż obciążenie na ziemi. Stań przednią częścią stopy na talerzu, wykonaj wspięcie na palcach do momentu, aż poczujesz spięcie w łydce, następnie opuść piętę z powrotem do ziemi. Powtórz ćwiczenie. Dla zwiększenia trudności drugą nogę podnieś do góry (oderwij od ziemi podczas wykonywania ćwiczenia).
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.