Gryfy - sprzęt sportowy wykorzystywany w ćwiczeniach siłowych oraz fitness. Może występować samoistnie lub jako część składowa większego zestawu na przykład w hantlach żeliwnych. Gryfy jest to potoczna nazwa, która w swoim zakresie obejmuje sztangi oraz gryfy krótkie do hantli. Sztangi są to z reguły długie pręty stalowe, które w swoich zestawach posiadają zaciski śrubowe. Najczęściej wykorzystywane są w sportach siłowych na przykład przy ćwiczeniach klatki piersiowej. Sztangi możemy podzielić na proste, lekko łamane lub mocno łamane. Sztangi proste jak sama nazwa wskazuje są proste, mogą występować w wielu długościach, natomiast najpopularniejsze są 120cm, 150cm, 180cm, 200cm. Sztangi lekko i mocno łamane są to gryfy, które są zakrzywione na całej długości, dzięki czemu mniej obciążają nadgarstki przy ćwiczeniach. Najczęściej wykorzystywane są przy budowaniu mięśni bicepsów i tricepsów. Gryfy krótkie do hantli są to stalowe gryfiki krótkie, które wykorzystywane są w zestawach hantli żeliwnych lub bitumicznych. Ich najpopularniejsze długości to 36cm, 40cm, 45cm, 48cm. Im dłuższy gryf tym więcej obciążenia można na niego założyć co przekłada się na większy progres treningowy.

GRYFY

Gryf prosty sztanga 180cm 28mm Gryf prosty sztanga 180cm 28mm
Producent: SPORT-BLAST
Cena:

103,99 zł

szt.
zobacz więcej
Gryf prosty sztanga 180cm 30mm Gryf prosty sztanga 180cm 30mm
Producent: SPORT-BLAST
Cena:

115,99 zł

szt.
zobacz więcej

Jak wybrać odpowiedni gryf?

Gryfy możemy dzielić na kilka kategorii i podkategorii. Przede wszystkim głównym podziałem jest podział na sztangi i gryfy krótkie do hantli. Sztangi dodatkowo możemy podzielić na:

 • sztanga prosta, która może występować w długościach: 120cm, 150cm, 168cm, 180cm, 200cm, 220cm;
 • sztanga lekko łamana, która występujące najczęściej w długości 120cm;
 • sztanga mocno łamana, która także najczęściej posiada długość 120cm.

Gryfy krótkie do hantli, zaś możemy podzielić głównie ze względu na ich długość:

 • 36cm;
 • 40cm;
 • 45cm;
 • 48cm.

W przypadku gryfów krótkich do hantli należy pamiętać, że im dłuższy gryf tym więcej miejsca na obciążenie będzie posiadał co może przełożyć się na łatwiejszy progres z ciężarem w przyszłości.

Jak wybrać odpowiedni gryf? Przede wszystkim musimy skupić się na tym do czego ma ów przyrząd sportowy służyć. Jeżeli szukamy sprzętu, który będzie uzupełnieniem dla naszego zestawu obciążeń ponieważ chcemy złożyć hantle regulowane - wybór będzie bardzo prosty. W takiej sytuacji należy zmierzyć grubość swoich obciążeń i porównać je z długością gryfu krótkiego do hantli. Chodzi tutaj głównie o to, by obciążenie pomieściło się na gryfie. Zasada jest prosta - im więcej obciążenia posiadamy (lub mamy zamiar posiadać), tym dłuższy gryf powinniśmy wziąć. Z kolei przy wyborze sztangi (gryf długiego) należy pochylić się chwilę dłużej. Musimy określić co jest naszym głównym celem, trening na ławeczce? Biceps? Triceps? Każdy rodzaj gryfu długiego posiada swoje wady i zalety w stosunku do różnych ćwiczeń. Gryf prosty świetnie sprawdzi się w przypadku ćwiczeń na ławeczce prostej, skośnej, przy martwym ciągu, ale poradzi sobie też w ćwiczeniach na biceps, triceps czy plecy. Gryfy łamane (lekko łamane i mocno łamane) także poradzą sobie ze wszystkimi tymi ćwiczeniami co gryf prosty, ale będą lepszym wyborem pod trening bicepsów i tricepsów ponieważ bardziej angażują tę mięśnie oraz nie obciążają, aż w takim stopniu jak gryf prosty, nadgarstków.

Jaka średnica gryfu będzie odpowiednia?

Gryfy mogą posiadać wiele różnych średnic, a ich wybór powinien być dopasowany do obciążenia, które obecnie posiadamy lub mamy zamiar zakupić. Gryfy są produkowane w tak zwanych wymiarach calowych. Oznacza to, że gryf o potocznej nazwie 26mm może posiadać wymiary 25,4mm; 26mm, ale może się także zdarzyć gryf 24mm - każdy z tych wymiarów oscyluje w granicy 1-go cala.

Najpopularniejsze wymiary gryfów, które mamy obecnie na rynku to:

 • gryfy 26mm (24mm; 25,4mm; 26mm), których wymiary mogą się różnić, a różnica mieści się w granicy jednego cala; tego typu gryfy to świetny wybór do obciążeń, których średnica otworu wynosi 26mm. Dzięki dopasowanym wymiarom średnicy gryfu i średnicy otworu obciążeń taki zestaw będzie wygodny podczas użytkowania, będzie bezpieczny oraz zapewni, że obciążenie nie będzie "latać" i "stukać" na gryfie.
 • gryfy 28mm - najlepszy wybór w przypadku zakupu obciążeń z naszej oferty, które posiadają średnicę otworu równą 28,5mm. Świetne dopasowanie sprawia, że szczerze polecamy gryfy z taką średnicą gdyż tak jak poprzednio obciążenie będzie świetnie dopasowane.
 • gryfy 30mm;
 • gryfy olimpijskie 50mm.

Dobrze, ale jak dobrać odpowiedni gryf ze względu na średnicę gryfu? Przede wszystkim powinniśmy się skupić na tym jakie obciążenie posiadamy lub jakie mamy zamiar zakupić. Gryf o średnicy 28-u milimetrów będzie najlepszym wyborem w przypadku obciążeń naszej firmy, ale także w przypadku wielu innych popularnych ofert z Internetu. Wybierając gryf powinniśmy kierować się zasadą dopasowania. Oznacza to, że im mniejsza różnica między średnicą otworu obciążeń, a średnicą gryfu - tym lepiej. Należy także pamiętać, aby nie kupić gryfu zbyt "grubego" ponieważ może się on nie zmieścić. Najlepszym wyborem będzie dobór gryfu tak, by różnica między nim, a średnicą otworu obciążenia wynosiła 0,5mm-1mm.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.