Obciążenie bitumiczne - sprzęt sportowy nazywany często krążkami bitumicznymi, talerzami bitumicznymi oraz obciążeniem kompozytowym. Obciazenie bitumiczne jest sprzętem sportowym, który może być wykorzystywany sam lub jako część składowa innych zestawów wykorzystywanych do ćwiczeń siłowych jak na przykład hantle regulowane bitumiczne. Talerze bitumiczne wykonane są z mieszaniny lepiszcza, kruszywa i wypełniacza, wszystko to jest zamknięte w ochronnej wartstwie tworzywa sztucznego. Pokrywa krążka bitumicznego pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa podczas korzystania z tego typu obciążeń przede wszystkim dla naszych podłóg ponieważ częściowo amortyzuje skutki upadku talerzy z wysokości. Obciążenie bitumiczne może występować w wielu różnych wagach, najpopularniejsze jednak są 2kg; 3,4kg; 5kg; 10kg. Obciążenie bitumiczne jest większe, niż obciążenie żeliwne przez co zajmuje więcej miejsca, ale wybacza o wiele więcej błędów. Dlatego jest tak popularne wśród osób początkujących. Dodatkowo cena obciążenia bitumicznego jest niższa, niż tego z żeliwa, ale należy pamiętać, że mimo bardzo dobrego wykonania talerz kompozytowych - są one mniej trwałe, niż krążki żeliwne.

OBCIĄŻENIE BITUMICZNE

Talerze bitumiczne

Talerze bitumiczne sprzęt sportowy zwany także, najczęściej zamiennie: krążki bitumiczne, talerze kompozytowe, krążki kompozytowe. Ten typ obciążenia stanowczo różni się od innych obciążeń występujących na rynku. Cechuje je większy rozmiar obciążeń, który przekłada się na większą ilość miejsca potrzebnego w miejscu ćwiczeń, a przede wszystkim na gryfie krótkim do hantli, jeżeli planujemy jego zakup właśnie w tym celu. Talerze bitumiczne jak już wcześniej wspominaliśmy produkowane są z mieszanki lepiszcza, kruszywa i wypełniacza, a wszystko to jest zamknięte w sztucznej powłoce. Taki zabieg pozwala na zminimalizowanie ceny obciążeń bitumicznych, delikatnym kosztem jakościowym. Nie należy jednakże patrzeć tutaj na talerze bitumiczne jak na coś gorszego, jest to zazwyczaj po prostu tańsza alternatywa dla na przykład talerzy żeliwnych. Krążki bitumiczne występują w wielu rozmiarach, kształtach, wagach oraz posiadają wiele średnic otworu. Do najpopularniejszych wag talerzy należy zaliczyć:

  • 2kg;
  • 3,4kg;
  • 5kg;
  • 10kg.

Jedną z najpopularniejszych średnic otworu natomiast jest średnica 28mm, dzięki czemu znalezienie gryfu do talerzy bitumicznych nie będzie trudne.

Zestaw obciążeń bitumicznych

Wiemy już czym są obciążenia bitumiczne (krążki / talerze kompozytowe), ale czym tak naprawdę są zestawy obciążeń bitumicznych? Zestaw obciążeń bitumicznych jest to zestaw składający się z talerzy bitumicznych w większej ilości. Zazwyczaj obciążenia bitumiczne w takich zestawach różnią się wagowo od siebie, ale tworzą pary lub czwórki, dzięki czemu zestaw może zachować odpowiednią, równą wagę. Przykładowo w zestawie obciążeń bitumicznych znajdować się mogą obciążenia bitumiczne o wagach:

  • 4 talerze po 5kg 28mm średnicy;
  • 2 talerze po 2kg 28mm średnicy.

Dzięki temu otrzymujemy gotowy zestaw obciążeń bitumicznych o wadze 22 kilogramy. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które posiadają w swoich siłowniach domowych gryfy krótkie do hantli i nie chcą kupować całego zestawu hantli bitumicznych, a tylko obciążenia. Zestaw obciążeń bitumicznych to także świetna alternatywa dla obciążeń z żeliwa ze względu na niższą cenę. Przy wyborze zestawu obciążeń bitumicznych zawsze pamiętajmy o odpowiednim doborze ilości talerzy w zestawie do gryfu, który posiadamy lub który mamy zamiar zakupić. Tego typu obciążenia zajmują więcej miejsca na części na obciążenia, a więc ich ilość czasami musi być mniejsza.

Obciążenie kompozytowe - zestaw dla początkującego

Obciążenie kompozytowe inaczej zwane obciążeniem bitumicznym, krążkami kompozytowymi, talerzami kompozytowymi jest świetnym wyborem dla osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportami siłowymi. Są także idealną alternatywą dla innych obciążeń na przykład tych wykonanych z żeliwa. Przede wszystkim obciążenie kompozytowe jest bezpieczniejsze przy użytkowaniu go w warunkach domowych przez mniej doświadczone osoby, dlaczego? Ponieważ tego typu obciążenia wybaczają więcej błędów. Dzięki pokryciu z tworzywa sztucznego talerze kompozytowe przy upadku nie zniszczą podłogi w takim stopniu w jakim mogłyby to zrobić obciążenia żeliwne, warstwa zewnętrzna obciążeń kompozytowych potrafi zamortyzować część siły, która mogłaby zniszczyć podłogę przy upadku. Dodatkowo obciążenie kompozytowe jest świetnym wyborem do zestawu dla początkującego ze względu na niską cenę. Jako, że do produkcji tego typu obciążeń wykorzystuje się materiały, które są dość powszechnie dostępne - ich cena jest o wiele przystępniejsza dla wielu osób.

Zestaw dla początkującego - według nas najlepszym wyborem będzie obciążenie kompozytowe, które bez problemu zmieści się na gryfie krótkim do hantli, a więc polecamy na przykład zestaw 20 kilogramów o średnicy otworu obciążeń 28mm, zapewni to miejsce na gryfie, a także bezpieczeństwo poprzez idealne dopasowanie obciążeń do średnicy gryfu.

Jaka średnica obciążenia bitumicznego oraz jaka średnica otworu?

Talerze bitumiczne, obciążenie bitumiczne / kompozytowe jest to świetny wybór sprzętu sportowego w przypadku osób mniej zaawansowanych w sportach siłowych. Obciążenie bitumiczne ze względu na swoje pokrycie powłoką sztuczną zapobiega zniszczeniu podłóg w przypadku jego upadku. Wymiary w przypadku tego typu obciążenia są nieco większe, niż na przykład przy obciążeniu żeliwnym W przypadku wyboru talerzy bitumicznych użytkownicy zazwyczaj kierują się wyglądem talerzy, średnicą całego krążka oraz średnicą otworu. Domowa siłownia jest to miejsce, w którym chcemy posiadać najlepszej jakości sprzęt, aby spełniał swoją rolę, ale także cieszył oko, a nie psuł wygląd pomieszczenia, w którym organizujemy swoje miejsce do ćwiczeń.

Dobrze, ale jak dobrać odpowiednią średnicę otworu obciążeń bitumicznych? Wszystko zależy od tego, czy zestaw na siłownię wybieramy od początku, czy też mamy już w swoim posiadaniu jakieś jego części składowe, na przykład gryf krótki do hantli. Jeżeli posiadamy już sztangę, gryf lub inny sprzęt sportowy, musimy dopasować średnicę otworu krążka do tego sprzętu w takim celu, aby obciążenia nie przemieszczały się na na przykład sztandze, czy gryfie krótkim do hantli. W momencie gdy mamy zamiar złożyć nowy zestaw, śmiało możemy polecić obciążenia bitumiczne o średnicy otworu 28 mm oraz sztangi/gryfy o średnicy 28 mm. Dzięki takiemu dopasowaniu sprzętów sportowych osiągną Państwo optymalny, komfortowy i przede wszystkim bezpieczny trening.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.