Zestaw obciążeń żeliwnych - dla kogo?
Zestaw obciążeń żeliwnych - potocznie zwany obciążeniem żeliwnym sprzęt sportowy, który bardzo często występuje także z innymi sprzętami sportowymi jak na przykład gryfy krótkie do hantli (tworzy z nimi zestaw hantli regulowanych). Wybór odpowiedniego zestawu obciążeń żeliwnych jest procesem dla wielu długotrwałym i przytłaczającym. Chcemy w tym tekście udowodnić, że nie musi on taki być. Po pierwsze oceńmy odpowiednio swoje doświadczenie z ćwiczeniami na siłowni, czy to domowej, czy profesjonalnej. W dalszym kroku powinniśmy określić swój własny cel, który chcemy osiągnąć poprzez wykonywanie ćwiczeń z zestawem obciążeń żeliwnych. Ostatecznie pomyślmy chwilę nad tym ile mamy miejsca w domu oraz jaki jest nasz budżet.
- Biorąc pod uwagę pierwszy aspekt czyli doświadczenie, chcemy tutaj jasno napisać, że zestaw obciążeń żeliwnych jest wyborem świetnym dla każdego użytkownika sportów siłowych. Jednakże w przypadku początkujących należy pamiętać o bezpieczeństwie swoim oraz swojego na przykład domu czy mieszkania. Obciążenia żeliwne należy odkładać powoli i uważnie, by nie zrobić sobie lub swoim podłogom krzywdy :)
- Po drugie określając cel mamy na myśli oczywiście to, czy chcemy przybrać na masie, wyrzeźbić sylwetkę czy może zwiększyć kondycję? W zależności od naszego celu powinniśmy dostosować rozmiar i wagę talerz żeliwnych. Krążki żeliwne są odpowiednio kompaktowe dlatego też świetnie przydadzą się przy prawie każdym treningu.
- Ostatecznie należy pamiętać o wyznaczonym budżecie oraz miejscu, w którym będziemy ćwiczyć. Obciążenia żeliwne ze względu na jakość wykonania, zastosowany materiał oraz kompaktowe kształty świetnie nadadzą się do domowych siłowni, natomiast ich cena jest nieco wyższa, niż w przypadku innych obciążeń. Należy jednakże pamiętać, że nieco wyższa cena jest tutaj uzasadniona i wpływa na jakość i świetne wykonanie obciążeń żeliwnych, które posłużą przez wiele lat. Żeliwo zawsze jest w cenie.
Podsumowując zestaw obciążeń żeliwnych sprawdzi się w przypadku większości ćwiczących.
Ciężary żeliwne - jak wybrać?
Ciężary żeliwne jest to niezwykle wytrzymały sprzęt sportowy wykonany z żeliwa wykorzystywany do ćwiczeń praktycznie wszystkich partii ciała. Może występować samo lub w zestawach z innymi produktami. Biorąc pod uwagę kilka czynników powinniśmy się zastanowić jaki sprzęt sportowy z kategorii ciężary żeliwne chcemy nabyć. Po pierwsze czy jest to nasz pierwszy zakup tego typu sprzętu? Jeżeli tak to warto rozeznać się w temacie i sprawdzić najpopularniejsze wymiary, średnice, materiały wykorzystywane do budowy sprzętu sportowego. W przypadku ciężarów żeliwnych warto postawić na dwie bardzo popularne średnice:
- 28,5mm,
- 30,5mm.
Dzięki tym dwóm średnicom jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie sztangi, gryfy i inne sprzęty sportowe, z którymi możemy połączyć ciężary żeliwne. Jeżeli, zaś chodzi o wymiary - nie ma tutaj aż tak dużej rozbieżności i wybór jest prosty. W porównaniu do innych obciążeń, na przykład bitumicznych, krążki żeliwne są o wiele bardziej kompaktowe, tak więc ich wybór jest często wyborem najlepszym ponieważ możemy dołożyć ich więcej na wybraną przez nas sztangę. Kolejnym czynnikiem jest oczywiście jakość wykonania. Ta wytyczna może zostać łatwo zweryfikowana poprzez opinie innych użytkowników o sprzęcie. Dlatego najlepiej sprawdzić stronę produktu w poszukiwaniu dodatkowych informacji, które pomogą się zdecydować na odpowiednie ciężary żeliwne.
Obciążenie żeliwne kierownica co to?
Obciążenie żeliwne kierownica zwane inaczej krążkiem żeliwnym, talerzem żeliwnym oraz bardzo często zamiennie, zamiast kierownica, używane jest tripgrip. Takie nazwy wynikają z powodu budowy obciążenia żeliwnego typu kierownica - z wyglądu takie krążki przypominają właśnie kierownicę. Posiadają zastosowany w sobie system tripgrip, czyli podział krążka na trzy chwytne części. Oznacza to, że krążek jest odlany z żeliwa (zawsze zachowuje odpowiednią wagę), ale nie jest pełny, posiada wnęki, dzięki którym łatwo podniesiemy, przeniesiemy oraz zmienimy ciężar tego typu na sztandze, gryfie krótkim do hantli i innych sprzętach sportowych. Mogłoby się wydawać, że obciążenie żeliwne kierownica będzie talerzem żeliwnym, który wyjdzie nas drożej, niż pełny talerz. Nic bardziej mylnego, dzięki temu że taki talerz posiada tyle samo odlewu żeliwa, jego cena jest dokładnie taka sama. Może występować w różnych wagach:
- 1,25kg;
- 2,5kg;
- 5kg;
- 10kg;
- 20kg.
Występuje najczęściej w dwóch najpopularniejszych i najwygodniejszych średnicach otworu jakimi są:
- 28,5mm;
- 30,5mm.
Obciążenie żeliwne kierownica (trigrip) jest, więc świetnym rozwiązaniem dla użytkowników siłowni, którzy bardzo cenią sobie komfort, precyzję oraz szybkość treningu.
Jaka średnica obciążenia żeliwnego oraz jaka średnica otworu?
Talerz żeliwne, obciążenie żeliwne jest to jedno z bardziej kompaktowych rodzajów obciążeń na rynku, jest dużo mniejsze od obciążenia bitumicznego, dzięki czemu jest świetnym wyborem gdy potrzebujemy dużej ilości obciążenia na gryfie. Obciążenie żeliwne ze względu na swoje kompaktowe (małe) wymiary pozwala na zastosowanie dużej ilości talerzy na gryfie, dzięki czemu nasz trening może stale progresować. W przypadku wyboru talerzy żeliwnych użytkownicy zazwyczaj kierują się wyglądem talerzy, średnicą całego krążka oraz średnicą otworu. Domowa siłownia jest to miejsce, w którym chcemy posiadać najlepszej jakości sprzęt, aby spełniał swoją rolę, ale także cieszył oko, a nie psuł wygląd pomieszczenia.
Przykładowe talerze żeliwne o małych wymiarach firmy SPORT BLAST to:
- talerz żeliwny 1,25 kg - średnica całego krążka: 12 centymetrów;
- talerz żeliwny 2,5 kg - średnica całego krążka: 15,5 centymetra;
- talerz żeliwny 5 kg - średnica całego krążka: 20,5 centymetra;
- talerz żeliwny 10 kg - średnica całego krążka: 27 centymetrów;
- talerz żeliwny 10 kg kierownica - średnica całego krążka: 27 centymetrów;
- talerz żeliwny 20kg - średnica całego krążka: 35 centymetrów.
Dobrze, ale jak wybrać odpowiednią średnicę otworu obciążeń żeliwnych? Wszystko zależy od tego, czy zestaw na siłownię składamy od początku, czy też posiadamy już jakieś jego części składowe, na przykład gryf krótki do hantli. Jeżeli posiadamy już gryf lub inny sprzęt sportowy, musimy dopasować średnicę otworu talerzy do tego sprzętu w takim celu, aby obciążenia nie przemieszczały się na np. gryfie. W momencie gdy składamy nowy zestaw, śmiało możemy polecić obciążenia żeliwne o średnicy otworu 28,5 mm oraz sztangi/gryfy o średnicy 28 mm. Dzięki różnicy zaledwie 0,5 mm - 1 mm będą Państwo posiadali sprzęt sportowy o idealnych wymiarach, które zapewnią bezpieczeństwo, wygodę oraz dokładność treningu.