Gryfy do sztangi – czyli wszystko czego jeszcze nie wiesz na temat sztang treningowych. 0
Gryfy do sztangi – czyli wszystko czego jeszcze nie wiesz na temat sztang treningowych.

Gryfy do sztangi – czyli wszystko czego jeszcze nie wiesz na temat sztang treningowych.

 

A więc zdecydowałeś lub zdecydowałaś. Chcesz rozpocząć trening lub wzbogacić swój asortyment o sztangę do ćwiczeń. Zbudowanie domowej siłowni jest dziś prostsze niż kiedykolwiek. Mnogość propozycji dostępnych na rynku, pozwala nam zdobyć sprzęt, którego zakup na własność jeszcze 20 lat temu, wydawał się mało realny lub mocno ograniczony.

 

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup gryfu do sztangi i porządnych obciążeń, sprawdź co warto wiedzieć o tym sprzęcie treningowym aby podjąć najlepsze i w pełni świadome decyzje. W tym artykule znajdziesz większość odpowiedzi na pytania, jakie mogą Cię teraz nurtować i dowiesz się od czego uzależnić swój wybór, tak aby zapewnić sobie najlepsze możliwe warunki do trenowania w zaciszu swojego domu.

 

 • Gryfy do sztangi występują w wielu rozmiarach, posiadają różne średnice i w najprostszym podziale występują, jako gryfy proste i gryfy łamane,
 • sztanga to zestaw treningowy złożony z gryfu, obciążeń oraz zacisków gwarantujących bezpieczeństwo i pełen komfort treningu,
 • zastanawiając się nad wyborem pomiędzy gryfem prostym i łamanym, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj treningu, jaki chcemy wykonać,
 • podczas wyboru sztangi dla początkujących zawsze należy kierować się swoim doświadczeniem i zaawansowaniem treningowym,
 • ceny gryfów do sztangi, jak i całych sztang dostępnych w sprzedaży, są uzależnione przede wszystkim od materiału ich wykonania oraz złożoności wybranego zestawu,
 • zobacz ranking gryfów do sztang i poznaj 3 najlepsze sztangi dostępne w naszej sprzedaży.
 • Chcesz wiedzieć więcej? Przejdź do naszego sklepu i sprawdź na co stać nasz asortyment.

 

gryfy do sztangi

 

Spis treści:

 

Czym właściwie jest sztanga?

 

Aby dobrze zrozumieć temat, musimy odpowiedzieć na pytanie czym tak naprawdę jest sztanga? Szczególnie na początku, gdy zaczynamy trening możemy mylić sztangę z gryfem, który jest jedynie jednym z jej elementów.

 

I tak za sztangę możemy uznać zestaw 3 elementów, na które składają się:

 • gryf do sztangi
 • obciążenia
 • zaciski do sztangi

 

Warto zdawać sobie z tego sprawę aby od samego początku nie mylić pojęć.

 

Sztanga stanowi podstawowy asortyment w ćwiczeniach siłowych i jest praktycznie niezbędna do rozpoczęcia odpowiednich treningów.

 

Warto też wspomnieć o asortymencie uzupełniającym do sztangi, który pomoże nam zwiększyć zasób ćwiczeń oraz wykonywać je w pełni komfortowo i bezpiecznie. Dlatego przy okazji zakupów sztangi do swojej domowej siłowni warto przemyśleć wybór takich elementów jak:

 

 • ławeczka
 • stojak na sztangę
 • mata do ćwiczeń i odkładania sztangi
 • pas do ćwiczeń
 • czy rękawiczki kulturystyczne

 

Gdy już wiemy, co to jest sztanga i z jakich elementów się składa, możemy przejść do konkretnych informacji, które pomogą nam wybrać rozwiązanie najbardziej odpowiadające naszym potrzebom.

 

Materiał wykonania gryfu do sztangi

 

Rozbijmy ten temat na części pierwsze, tak aby dać Ci maksymalnie wiele konkretnych informacji w pigułce.

 

Kolejnym zagadnieniem, jakie warto wziąć pod uwagę podczas swojego wyboru, jest gryf do sztangi. Jest to baza i podstawowy jej element, dlatego musisz wiedzieć z jakiego materiału produkuje się dziś gryfy i jaki to ma wpływ na jego późniejsze użytkowanie podczas treningu.

 

Gryf do sztangi to nic innego jak pręt stalowy i to właśnie stal jest najczęściej spotykanym budulcem tego kulturystycznego akcesorium. Oczywiście na rynku można spotkać lżejsze odpowiedniki jak np. guma czy inne tworzywa sztuczne, ale w praktyce nie polecamy stosowania sztang wytworzonych z tego typu zamienników.

 

z czego wykonana jest sztanga

 

Po pierwsze są one narażone na szybkie zużycie i zniszczenia, a po drugie nie dają one takiej możliwości udźwigu dodatkowych obciążeń, jak stal hartowana stosowana podczas produkcji np. gryfów do sztangi dostępnych w naszym sklepie internetowym.

 

Musisz pamiętać, że gdy zaczynasz od bardzo małych obciążeń, to z czasem Twoja siła i możliwości wzrosną. Dobrze być wtedy wyposażonym w sprzęt, którego nie będzie trzeba co chwilę wymieniać.

 

Dlatego tak ważne jest aby wybrać gryf, który sprosta dużo większym obciążeniom niż te, z którymi zaczniemy w dniu jego zakupu.

 

Gryf prosty czy gryf łamany – co do czego służy?

 

Gdy już przebrnęliśmy przez podstawy i słownikowe niuanse, czas aby zastanowić się nad tym, co do czego służy.

 

Jak pewnie już wiesz, w sprzedaży znajdziemy zarówno gryfy proste, jak i gryfy łamane (a nawet lekko łamane i mocno łamane).

 

gryf prosty czy łamany

 

Który więc wybrać?

 

To oczywiście zależy od naszych potrzeb i zaawansowania w treningu. Gryf prosty obok hantli, stanowi najbardziej podstawowy element każdej, nawet tej domowej siłowni. Bez niego ciężko sobie wyobrazić wiele popularnych ćwiczeń, jak choćby wyciskanie sztangi na ławeczce.

 

Gdzie jest różnica?

 

Zacznijmy zatem od sztangi prostej. Przy jej pomocy możemy trenować praktycznie wszystkie partie naszego ciała. Gryf prosty do sztangi najlepiej jednak spisze się podczas treningu klatki, barków i pleców. Choć z powodzeniem można go również wykorzystać podczas ćwiczeń bicepsów, tricepsów i przedramion.

 

Podczas ćwiczeń ze sztangą prostą, jesteśmy jednak narażeni na większą eksploatację nadgarstków, które w kącie prostym mocniej odczuwają trudy treningu.

 

Sztangi proste zazwyczaj posiadają też dłuższą cześć przeznaczoną na obciążenia.

 

Jakie ćwiczenia wykonamy wybierając gryf łamany?

 

Przy jego pomocy również możemy wykonać cały szereg ćwiczeń, jednak w tym wypadku najlepiej pracuje się nad tricepsem, bicepsem i mięśniami przedramion.

 

Gryfy łamane pozwalają też na wygodniejsze ułożenie naszych dłoni i nadgarstków, dzięki czemu mamy mniejsze szanse na złapanie kontuzji podczas wykonywania treningu, niż w przypadku gryfu prostego.

 

Gryf łamany polecimy zatem szczególnie osobom posiadającym problemy ze swoimi nadgarstkami (np. przez wielogodzinną pracę przy komputerze).

 

Warto też wspomnieć, że najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie obu typów gryfu, ponieważ, dzięki temu możemy różnicować nasz trening, właściwie co parę tygodni lub nawet dni. To przełoży się na osiąganie całościowych i pełnowymiarowych rezultatów treningu wszystkich partii mięśniowych.

 

Rozmiary gryfów do sztangi

 

Zanim zdecydujemy się na konkretny model i rodzaj gryfu do sztangi, warto zapoznać się z dostępnymi rozmiarami oraz średnicami.

 

W kategorii gryfów prostych najczęściej spotyka się modele o długości:

 • 120cm
 • 150cm
 • 168cm
 • 180cm
 • 200cm
 • 220cm
Natomiast gryfy lekko i mocno łamane, najczęściej nie przekraczają 120cm długości.

 

Kolejną cechą gryfów, na jaką warto zwrócić uwagę jest ich średnica. To od niej zależy np. jakiego obciążenia użyjemy do złożenia swojej sztangi lub jaki gryf wybierzemy do już posiadanego przez nas obciążenia.

 

I to właśnie dopasowaniem gryfu do obciążeń musimy kierować się przede wszystkim. Generalnie warto kierować się zasadą, im mniejsza różnica pomiędzy otworem obciążeń, a średnicą gryfu, tym lepiej. W przeciwnym razie możemy kupić za gruby gryf lub złożyć zestaw, który będzie posiadał zbyt duże luzy po zamontowaniu.

 

Przez to zmniejszymy stabilność sztangi, a nasz trening będzie mało komfortowy oraz dużo mniej bezpieczny.

 

Najlepiej postawić na zestaw, w którym różnica pomiędzy grubością sztangi, a średnicą otworu nie wyniesie więcej niż 0,5mm – 1mm.

 

W naszym sklepie oferujemy m.in. najczęściej spotykaną średnicę gryfów i obciążeń 28mm, dzięki czemu możemy bez obaw stworzyć komfortową i bezpieczną sztangę do ćwiczeń zarówno w domu, jak i w siłowni.

 

Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane średnice gryfów do sztang:

 • gryfy do sztangi 26mm – w tej kategorii znajdziemy również gryfy o średnicy 24mm i 25,4mm, jednak mieszczą się one w granicy 1 cala, co sprawia, że będą one pasowały do obciążeń, których średnica otworu wynosi 26mm, - znajdziesz je również w naszej ofercie,
 • gryfy do sztangi 28mm – to rozmiar najczęściej spotykany na rynku, jak i w naszym sklepie, zarówno dla gryfów, jak i dostępnych obciążeń żeliwnych i bitumicznych,
 • gryfy do sztangi 30mm,
 • gryfy olimpijskie 50mm,

 

Zaciski do sztangi

 

Kolejnym elementem sztangi do ćwiczeń, bez którego nie wolno zacząć treningu to z pewnością zaciski.

 

Ich rola jest bardzo prosta, ale jednocześnie niezwykle ważna. Mają one za zadanie zabezpieczyć odpowiednio obciążenia przed zsunięciem z gryfu.

 

Nie trzeba chyba nikomu przesadnie tłumaczyć, do czego może doprowadzić podnoszenie ciężarów bez tego zabezpieczenia. Dlatego nie możesz pominąć zacisków podczas planowania zakupu sztangi do domu. Oczywiście poza sytuacją gdy posiadamy już odpowiednie zaciski pasujące do interesującego nas gryfu.

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu zacisków do gryfu?

 

Przede wszystkim na typ oraz ich średnicę. Istnieją różnego rodzaju zaciski do sztangi i najlepiej dobrać takie, które będą dobrze współpracować z konkretnym typem gryfu.

zaciski do sztangi

 

Dobrze też gdy zaciski posiadają gumową uszczelkę, która dodatkowo zapobiega ślizganiu lub zsuwaniu się obciążeń po gryfie, poprawia docisk obciążeń oraz redukuje hałas towarzyszący skakaniu obciążeń na sztandze.

 

W naszym sklepie oferujemy zarówno sztangi, jak i zaciski gwintowane z uszczelką (o średnicy 25mm i 28mm), dzięki czemu jeszcze bardziej zabezpieczają one obciążenia przed przypadkowym zsunięciem się z gryfu.

 

Czy długość sztangi ma znaczenie?

 

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z treningiem siłowym pyta, jakie znaczenie ma długość sztangi?

 

Odpowiedź jest dość prosta ale wymaga kilku słów wyjaśnienia.

 

Oczywistą cechą sztangi, na którą wpływ ma jej długość to ciężar. Te dłuższe ważą po prostu więcej, przez co dają nam dodatkowy ciężar podczas treningu.

 

Warto też dodać, że zazwyczaj dłuższe gryfy do sztangi odznaczają się również wydłużoną przestrzenią na umieszczenie dodatkowych obciążeń. Dlatego jeżeli w przyszłości chcesz podnosić coraz większe ciężary, to lepszym wyborem mogą okazać się dłuższe rozmiary gryfów do sztangi.

 

Najczęściej spotykane długości gryfów omówiliśmy już powyżej w tym artykule.

 

Co potrzebuję aby zacząć ćwiczyć ze sztangą w domu?

 

Ćwiczenia ze sztangą w zaciszu swojego domu wymagają przede wszystkim zorganizowania odpowiedniej przestrzeni na trening oraz na przechowanie naszego sprzętu.

 

O ile sam gryf i obciążenia jesteśmy w stanie schować np. pod łóżkiem lub w szafie, to takie akcesoria treningowe, jak ławeczka lub stojak na sztangę będą wymagały od nas większego przemyślenia przestrzennego.

 

Idealnym rozwiązaniem będzie zagospodarowanie stałej przestrzeni dla naszej domowej siłowni, gdzie będziemy mogli zostawić nasz sprzęt treningowy. Jeżeli jednak chcemy rozkładać zarówno ławkę, jak i stojak na sztangę jedynie podczas treningu, to będziemy musieli się zastanowić, gdzie będziemy chować całość naszej domowej siłowni.

 

Dla efektywnego i bezpiecznego treningu możemy też dodatkowo zaopatrzyć się w:

 • rękawiczki treningowe aby zabezpieczyć swoje dłonie podczas treningu,
 • maty treningowe, na które bez strachu, o panele będziemy mogli odkładać sztangę,
 • pas treningowy zabezpieczający naszą przepuklinę podczas dużego wysiłku.

 

Jak wybrać sztangę dla początkujących?

 

Jak widzimy mnogość rozwiązań dostępnych w sprzedaży jest całkiem spora. Wielu początkujących adeptów treningu siłowego pyta więc, jak wybrać sztangę aby osiągnąć najlepsze rezultaty z treningu?

 

Pierwszym podstawowym pytaniem, jakie należy postawić to, które mięśnie ciała będziemy trenować?

 

Jeżeli dotarłeś do tej części artykułu to wiesz już, że gryf prosty pozwala nam na trening większości partii mięśniowych. Jednak, gdy Twoim priorytetem jest wzmocnienie mięśni przedramion, tricepsa czy bicepsa to lepszym wyborem może okazać się sztanga łamana.

 

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, gryf łamany jest też dla wielu osób po prostu wygodniejszy, ze względu na większą mobilność nadgarstków, co może mieć znaczenie, gdy masz z nimi jakiś problem.

 

Sztangi łamane, zajmują też mniej miejsca i są lżejsze, dlatego mogą one okazać się pierwszym wyborem dla osób początkujących

 

Jeżeli jednak sztanga ma nam służyć głównie do wyciskania na ławeczce lub ćwiczeń z martwym ciągiem, to lepszym wyborem będzie postawienie na gryf prosty.

 

Istotnym elementem sztangi może okazać się również jej część chwytna. Warto postawić na modele reflowane, dzięki czemu podczas treningu pewniej chwycimy sztangę i zapobiegniemy jej ześlizgiwaniu z dłoni.

 

Na koniec warto też wziąć pod uwagę sam wygląd i materiał wykonania sprzętu treningowego.

 

jak wybrać sztangę dla początkujących

 

Nasze produkty są wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, dodatkowo powlekanej chromowaną warstwą. Dzięki temu nasze sztangi wytrzymują bardzo duże obciążenia oraz zachowują nienaganny wygląd przez wiele lat intensywnego użytkowania.

 

Jeżeli wiemy, że naszym celem jest bardzo wymagający trening, to możemy też zdecydować się na dłuższe sztangi aby zapewnić sobie dodatkową przestrzeń na więcej obciążeń w przyszłości.

 

Jak wybrać sztangę dla kobiety?

 

Wybór sztangi dla kobiet wygląda bardzo podobnie, jak ma to miejsce w przypadku mężczyzn. Wiele zależy od stopnia zaawansowania treningowego, celu jaki chce się osiągnąć oraz dostępnej przestrzeni do ćwiczeń.

 

Z reguły panie wybierają krótsze gryfy do sztangi (te o długości 120,150 i 168cm) oraz mniejsze obciążenia. Jednak, jak już wspomnieliśmy zależy to przede wszystkim od stopnia zaawansowania trenującej, a także od jej komfortu podczas treningu.

 

Dlatego nie stosowalibyśmy w tym wypadku większych ograniczeń, a podpowiedzieli jedynie aby wybrać sprzęt, który zapewni wygodne i bezpieczne warunki do ćwiczeń.

 

Jak kształtują się ceny gryfów do sztangi?

 

Zbliżamy się już do końca naszego wpisu, dlatego czas już najwyższy powiedzieć kilka słów o cenie.

 

Jak już wiadomo w sprzedaży znajdziemy wiele typów i poszczególnych modeli sztang. Dlatego ceny przedstawiają się bardzo różnie.

 

Najbardziej znane marki sztang mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak jeżeli nie planujemy przejścia na zawodowstwo, to z pewnością wystarczą nam rozwiązania dużo tańsze, jednocześnie oferujące bardzo wysoką jakość wykonania oraz dużą wytrzymałość samego sprzętu.

 

Dlatego uważamy, że osoby początkujące lub średnio-zaawansowane z powodzeniem mogą trenować na sprzęcie, którego całościowa cena nie przekroczy 1000 - 2000 zł.

 

Od czego zależy cena sztangi?

 

Cena sztangi będzie zatem uzależniona od gryfu do sztangi jaki wybierzemy, a przede wszystkim od ilości oraz typu obciążeń. W cenę naszego zestawu trzeba też wliczyć akcesoria, takie jak ławeczka, stojak, pas oraz rękawiczki. Tutaj ceny również przedstawiają się różnie i mogą zaczynać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

 

W każdej chwili można też napisać lub zadzwonić do naszego działu obsługi aby skonsultować wybór odpowiedniego sprzętu i wybrać najlepsze rozwiązania dla swoich potrzeb.

 

Najlepsze gryfy do sztangi w naszym sklepie – Top 3 - Aktualny Ranking Gryfów do Sztangi 2022

 

ranking gryfów do sztangi

 

Na koniec chcemy przedstawić najlepsze gryfy do sztangi w naszym sklepie, zaprezentowane w krótkim rankingu, w którym podpowiemy konkretne rozwiązania z naszej gamy produktów.

Przedstawiane sztangi są produkowane w Polsce, z wykorzystaniem najwyższej jakości komponentów i spełniające wysokie normy treningowe. Dzięki temu można mieć pewność długoletniego użytkowania naszego sprzętu, na co dajemy pełną 2-letnią gwarancję jakości.

 

Miejsce Pierwsze – Sport Blast Gryf Prosty Stalowy 180cm – 28mm

 

Na pierwszym miejscu naszego zestawienia znalazł się Gryf Prosty, przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników.

 

ranking gryfów do sztangi

 

Gryf został wykonany z hartowanej stali, gwarantującej intensywne i długoletnie użytkowanie.

 

Gryf o długości 180cm i wadze 8,36kg zezwala na trening z obciążeniem nawet do 160kg.

 

Ponadto cześć obciążeniowa została odpowiednio wydłużona w stosunku do modelu o długości 168cm i wynosi, aż 33,5cm.

 

Gryf posiada ryflowane uchwyty na dłonie, dzięki czemu skutecznie zapobiega ześlizgiwaniu się z powierzchni drążka nawet przy bardzo wymagającym obciążeniu.

 

Razem z gryfem do zestawu są dołączone zaciski śrubowe.

 

Ten rodzaj gryfu daje wiele możliwości na przeprowadzenie pełnego treningu większości mięśni oraz daje ogromne możliwości na zwiększenie obciążenia w przyszłości.

 

Miejsce Drugie – Sport Blast Gryf Lekko Łamany 120cm – 28mm

 

Na drugim miejscu naszego podium znalazł się Gryf Lekko Łamany o długości 120cm i średnicy 28mm.

 

ranking sztang do ćwiczeń

 

Gryf został wyprodukowany z tej samej stali hartowanej, co zwycięzca naszego rankingu i zapewnia trening na niezwykle wymagającym poziomie. Prezentowany gryf waży 6,1kg i jest wyposażony w część obciążeniową o długości 17,5cm

Tak jak wszystkie nasze produkty, gryf został wyprodukowany w Polsce, posiada radełkowaną cześć chwytną dla komfortowego treningu, a do zestawu są dołączone oryginalne zaciski śrubowe.

 

Miejsce Trzecie – Sport Blast Gryf Mocno Łamany 120cm – 28mm

 

Trzecie miejsce w naszym Rankingu Gryfów do sztangi zajął Gryf Mocno Łamany o długości 120cm i średnicy 28mm.

 

najlepsze gryfy do sztangi

 

Dzięki swojej konstrukcji gryf zezwala na trening wielu partii mięśniowych.

 

Gryf został wykonany z wysokiej jakości stali hartowanej, gwarantującej nienaganny wygląd sztangi przez wiele lat trenowania, co sprawia że spisze się zarówno w zaciszu domowej siłowni, jak i na salach profesjonalnych klubów fitness.

 

Gryf waży 6,26kg i posiada cześć chwytną o długości, aż 19cm.

 

W zestawie do gryfu dołączone są oryginalne zaciski śrubowe z wygłuszającą uszczelką, gwarantujące pełne bezpieczeństwo oraz mocne dociśnięcie obciążeń na gryfie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.